Committees

Chairs of the Program Committee

Fabrizio Cariani (Northwestern University)
Davide Grossi (University of Liverpool)
Joke Meheus (Ghent University)
Xavier Parent (University of Luxembourg)

Chairs of the Local Organizing Committee

Christian Straßer (Ghent University)
Erik Weber (Ghent University)

Congress Committee

Jean Paul Van Bendegem (Free University Brussels)
Fabrizio Cariani (Northwestern University)
Davide Grossi (University of Liverpool)
John Horty (University of Maryland)
Bart Van Kerkhove (University Hasselt)
Joke Meheus (Ghent University)
Erik Myin (University of Antwerpen)
Xavier Parent (University of Luxembourg)
Frederik Van De Putte (Ghent University)
Christian Strasser (Ghent University)
Leon Van Der Torre (University of Luxembourg)
Roger Vergauwen (Catholic University Leuven)
Erik Weber (Ghent University)

Programme Committee

Maria Aloni (University of Amsterdam)
Guillaume Aucher (University of Rennes 1 / INRIA)
Mathieu Beirlaen (Universidad Nacional Autónoma de México)
Guido Boella (University of Torino)
Jan Broersen (Utrecht University)
Mark A. Brown (Syracuse University)
Fabrizio Cariani (Northwestern University)
Jose Carmo (University Madeira)
Roberto Ciuni (Ruhr-Universität Bochum, Humboldt Foundation)
Robert Demolombe (IRIT, CNRS, Toulouse)
Lou Goble (Willamette University)
Guido Governatori (NICTA)
Nobert Gratzl (Ludwig Maximilian University Munich)
Davide Grossi (University of Liverpool)
Jörg Hansen (University of Leipzig)
Andreas Herzig (IRIT, CNRS, Toulouse)
Jeff Horty (University of Maryland)
Andrew Jones (King's College London)
Stefan Kaufmann (University of Connecticut)
Gert-Jan Lokhorst (Delft University of Technology)
Emiliano Lorini (IRIT, CNRS, Toulouse)
Joke Meheus (Ghent University)
John-Jules Meyer (Utrecht University)
Eric Pacuit (University of Maryland)
Xavier Parent (University of Luxembourg)
Henry Prakken (University of Utrecht, University of Groningen)
Antonino Rotolo (University of Bologna)
Olivier Roy (University of Bayreuth)
Giovanno Sartor (EUI/CIRSFID)
Ken Satoh (National Institute of Informatics and Sokendai, Japan)
Marek Sergot (Imperial College, London)
William Starr (Cornell University)
Audun Stolpe (Norwegian Defence Research Establishment (FFI))
Christian Straßer (Ghent University)
Allard Tamminga (University of Groningen)
Paolo Turrini (Imperial College, London)
Ron Van Der Meyden (University of New South Wales, Sydney, UNSW)
Leon van der Torre (University of Luxembourg)
Malte Willer (University of Chicago)
Tomoyuki Yamada (Hokkaido University)

Local Organising Committee

Inge De Bal
Tjerk Gauderis
Merel Lefevere
Julie Mennes
Frederik Van De Putte
Christian Strasser
Erik Weber
Dietlinde Wouters